Od 4 czerwca jeździmy jednak dalej z dowodem – aktualizacja informacji o CEPiK

Mimo hucznych zapowiedzi i oczekiwań kierowców w całym kraju, nowy system CEPiK 2.0 nie zezwala na razie kierowcom na prowadzenie pojazdów bez dowodu rejestracyjnego, czy potwierdzenia opłaty OC. Sami pisaliśmy o tym już wcześniej.

 

Jednak nie możemy jeździć od 4 czerwca bez dokumentów.

Nowela znosząca karanie mandatem kierowcy nie posiadającego przy sobie dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia auta, jest powiązana z systemem informatyczny CEPiK 2.0. Funkcjonalność „wirtualnych” dokumentów w systemie nie działa, przez co przepis pozostaje martwy. Będzie tak, póki CEPiK 2.0 nie zostanie odpowiednio dostosowany do wymogów.

Podsumowując nieco ten bałagan:

Nowelizacja przepisów z 4 Czerwca mówi więc o możliwości jazdy bez dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia polisy OC, ale będzie to legalne dopiero po trzech miesiącach od dnia, w którym minister cyfryzacji opublikuje komunikat w tej sprawie w Biuletynie Informacji Publicznej.

Zamieszanie wynikło z tego, że komunikat ogłoszony przez Ministerstwo Cyfryzacji 18 Maja był zbyt ogólny i mylnie zinterpretowany.

Na chwilę obecną nie ma w tej sprawie wyznaczonej żadnej konkretnej daty. Ministerstwo Cyfryzacji niezwłocznie przystąpi natomiast do konsultacji ze wszystkimi służbami, które mogą dokonywać kontroli drogowych. Po uzyskaniu od nich stosownych potwierdzeń, Minister wyda i opublikuje odpowiedni komunikat. – napisała 6 czerwca Kinga Graczyk w informacji na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.

Na razie policjanci mogą stosować pobłażliwość i upominać kierowców, którzy zgodnie z mylnymi informacjami postanowili zostawić dokumenty w domu, jednak taka sytuacja nie potrwa pewnie zbyt długo. Na szczęście kary za brak dokumentów nie są wysokie. Za brak dowodu rejestracyjnego grozi nam mandat 50 zł a za brak dokumentu potwierdzającego opłaconą polisę OC, grozi nam kolejne 50 Szczęściem w nieszczęściu jest to, że za brak któregokolwiek z dokumentów nie grożą nam punkty karne.

Pamiętajcie więc, by zawsze sprawdzać czy macie wszystkie dokumenty niezbędne do prowadzenia pojazdu!

Oficjalne potwierdzenie Ministerstwa Cyfryzacji znajdziecie tutaj: https://www.gov.pl/cyfryzacja/kierowcy-nadal-powinni-wozic-ze-soba-dowod-rejestracyjny-pojazdu